Μετά από δύο χρόνια πανδημίας ο Άη Βασίλης του Ιππικού Ομίλου Σοχού (…ο ορθόδοξος από την Καισαρεία & όχι ο ξένοφερτος δημιούργημα πολυεθνικής εταιρείας…) μας ξαναήρθε με την έλευση του νέου χρόνου, συνοδεία νταουλιών & ζουρνάδων για να δώσει τα δώρα στα παιδιά…
Ταυτόχρονα παρέες μικρών παιδιών περιδιαβαίνουν τα σοκάκια, μπαίνουν σε μαγαζιά & σπίτια, δίνοντας ευχές στους ιδιοκτήτες, ρίχνοντας νερό στις γωνιές του μαγαζιού ή των δωματίων για καλοτυχία! Είναι το πατροπαράδοτο τοπικό έθιμο που στον Σοχό το λέμε “Πουλιάζανι!”
👏Συγχαρητήρια στον Ιππικό Όμιλο Σοχού που κρατά τις παραδόσεις του τόπου μας…
🙏Καλή & Ευλογημένη Χρονιά για όλον τον κόσμο!
![](https://www.fanispapas.gr/wp-content/uploads/2023/01/8F7EEA20-F6A2-4CC2-B717-7BB6DC4C08D7.jpeg)
![](https://www.fanispapas.gr/wp-content/uploads/2023/01/89B56398-E664-4CF2-B6EA-897C75393176.jpeg)
![](https://www.fanispapas.gr/wp-content/uploads/2023/01/77390EE3-37B8-450A-87B0-28DF1D32FDBF.jpeg)